Homeschooling:
"You're BRAVER than you believe,
STRONGER than you seem,
and SMARTER than you think."
-A.A Milne, Winnie-the-Pooh

Wednesday, February 1, 2012

Organization-another change

I want to show you another look of our school area. I mentioned before that I worked on moving some furniture to make school area looks bigger for 2 boys playing together.
Here is a peak.Honestly, I can't say it's my favorite setup. There are few things I missed from the plan we had in our previous house, but this is temporary setup anyway because I plan to purchase some bigger table for Eaton. At this point Nathaniel is all over Eaton whenever he is at a table. I try to occupy him but he always goes toward his brother and vice versa. Whenever I want to show Nathaniel Eaton's old activity Eaton wants to show Nathaniel how to do it. So sometimes I allow, but there is a time Nathan needs to practice by himself. I hope Eaton encourages Nathaniel by doing that. 

So the school area is open. I had in mind 2 boys playing around a table and that allows freely play with balls, dance, crawling, piggy back and stuff like that.

I need some time to find a perfect setup for all of us. Low shelves are not so good either and I plan to change it in the future. But now it stays as it is.

OO wow,.. that's it for now:)

5 comments:

K said...

Marta, mieliśmy podobnie:) Młodszy "przeszkadzał" starszemu, a starszy chciał zajmować się tym, czym próbowałam zainteresować młodszego. Na początku myślałam, że to niewłaściwe - starszy bawił się na wysokim stole, gdy młodszy nie spał, itp. Ale z czasem pomyślałam, że trzeba ich nauczyć współistnienia i szacunku dla pracy:) I udało się, powolutku, dziś dzieci wiedzą, że jak jeden rozkłada dywanik i na nim pracuje, to drugi - o ile nie zostanie zaproszony - nie może mu przeszkadzać:) Fakt, zajęło to trochę czasu, ale udało się, czego i Wam z całego serca życzę!

Poza tym, młodszy bardzo chętnie uczy się, gdy nauczycielem jest starszy (codziennie mamy w domu lekcje czytania, w których starszy sam przygotowuje prezentacje w power point dla młodszego) i - tak jak piszesz - jak młodszy widzi starszego zajętego jakimś zajęciem, za chwilę sam po nie sięga:)

Marta said...

K,
Zgadzam sie calkowicie co do tego wspolistnienia i szacunku. Dlatego wlasnie wstrzymalam sie z kupnem wyzszego stolu dla Eatona. Teraz widze, ze mlodszy Nathaniel nie broi juz w czesci szkolnej dla Eatona. Jakby zrozumial, ze jego zabawki sa na innej polce. Troche to potrwa, jak kazdy etap w zyciu maluszkow. Dziekuje za post i slowa otuchy:)

BebeMom said...

I love your school room :) Hope that I have an area to do so.

Marta said...

BebeMom,
Do you have the feeling that you want to make your school area better? I think about that all the time ;-)

Piotr said...

Ja juz mam w głowie jak umebluje dzieciom pokoj. Trzeba tylko mieszkanie zamienic na dom. A z tym jak sójka za morze....

chciałbym zapytac K jak pogodzić dzieci. nas dokładnie tak samo. Chcią swoje nawzajem.