Homeschooling:
"You're BRAVER than you believe,
STRONGER than you seem,
and SMARTER than you think."
-A.A Milne, Winnie-the-Pooh

Sunday, October 28, 2012

Lego Sudoku

Recently I prepared for Eaton Sudoku that I think he will like. I'm not sure if he is ready for it at this point, but when that time will come it will be ready waiting for him. I love doing Sudoku myself and I want Eaton to experience that fun game with numbers. But before we use numbers we will use some Lego pieces he enjoys playing with.
I had some wooden tray available. On the other side of it I glued 4 squares of different colors (blue, black and grey ear Eaton's favorite colors). I draw some lines and it was ready. The right side of a tray I use for putting Lego pieces and printed cards (not on a picture) to follow. I hope Eaton will enjoy my new game :-)


7 comments:

K said...

ale fajny pomysł! Moje dziecko uwielbia sudoku i akurat w tym tygodniu zaplanowaliśmy "tydzień lego" - Twój pomysł idealnie się nam wpisuje:) Dzięki za kolejną inspirację!

Marta said...

K
Ciesze sie ze pomysl sie spodobal
Pozdrawiam
Marta

Pentla said...

My też gramy w sudoku, ale zamiast liczb mamy zwierzątka. Twój pomysł lego też mi się podoba, wypróbujemy dla urozmaicenia :-)))

Monika said...

Witam. Ja też muszę pokazać to dzisiaj moim dziewczynkom, jeszcze nie grały w sudoku, zobaczę jak im się spodoba.Dziękuję za pomysł.
Zapraszam na mojego bloga:
http://kolorowezabawy.blogspot.com/
Monika

Grażka said...

Fantastyczny pomysł!

wkropka von BILDschön said...

a ja tez uwielbiam sudoku ;) fajna wersja dla poczatkujacych

pozdrawiam
wkropka

Marta said...

Pentla,
O zwierzatkach nie pomyslalam, dobry pomysl, zadziala pozniej na Nathaniela. Eaton jest w "Lego stadium" wiec jest to cos fajnego dla niego.

Witaj Monika na moim blogu, zagladne do Ciebie!
Pozdrawiam Grazke i Magde:)
Marta